top of page

Rehabilitacja staw kolanowy

  • Zdjęcie autora: Damian B.
    Damian B.
  • 15 lut
  • 3 minut(y) czytania

Witam na blogu dziś temat rehabilitacji po endoprotezoplastyce. Moga także skorystać osoby które przygotowują się zabiegu. Nie będę się rozwodził na temat tego czy można tego typu operację warto ominąć czy się zdecydować. Zależne jest to od wielu czynników zaufaj dobremu specjaliście lekarzowi i fizjoterapeucie.


Do zabiegu wymiany stawu kolanowego trzeba się odpowiednio przygotować- i nie mam tutaj na myśli aby zabrać dobre książki do poczytania w szpitalu i w domu oraz uzbroić się w cierpliwość (choć to drugie przyda się w powrocie do sprawności). Powinniśmy przygotować aparat ruchu do zaplanowanej operacji. Ale jak to i po co przecież i tak mnie pokroją zagoi się i będzie cacy? Gdy zaplanujemy systematyczny trening przed to nasz powrót będzie znacznie szybszy po. Nasza siła mięśniowa będzie startowała ze znacznie innego poziomu po zabiegu. Ponadto poziom bólu może być mniejszy oraz regeneracja tkanek szybsza.


SZPITAL I POBYT W DOMU


Pobyt w szpitalu po tego typu zabiegach to okres od doby do kilku dni. Po powrocie dom domu powinieneś pracować nad zakresem ruchu oraz kontrolą bólu i obrzęku w stawie kolanowym. Proces rekonwalescencji jest indywidualny i zależny od wielu czynników między innymi od poziomu wyjściowego sprzed operacji- o czym trąbie dość często. Zalecenie chodzenia z pomocą ortopedyczną typu kula, chodzik powinny być kontrolowane przez lekarza prowadzącego i fizjoterapeutę.

Znaczna większość pacjentów wraca do sportu. Wartym podkreślenia jest fakt, że jest sporo źródeł mówiących od odradzaniu sportów wysokiego ryzyka np. football amerykański, narciarstwo zjazdowe itp.

Jak może wygladać taki plan i czego możesz się spodziewać u fizjoterapeuty.

Faza 1: 0-6 tygodni 

Główne cele / priorytety w ciągu pierwszych kilku dni / tygodnie po zabiegu:

  1. Ochrona tkanek

  2. Zarządzanie bólem i obrzękiem 

  3. Monitorowanie niepokojących objawów 

  4. Poprawa zakresu ruchu 

  5. Zwiększenie siły mięśniowej obu kończyn szczególnie nogi operowanej w tym m. czworogłowego uda

  6. Normalizacja chodu


Faza 2: 6-12 tygodni 

Główne cele / priorytety podczas fazy 2 rehabilitacji (tygodnie 6-12) obejmują: 

  1. Pełna (lub prawie pełna) przywrócenie zgięcia stawu kolanowego

  2. Ciągła poprawa siły m.czworogłowych (elektroterapia w celu modulacji bólu i aktywacji mięśni)

  3. Poprawa jakości i szybkości chodu

  4. Tolerancja na codzienny wysiłek i modulacja objawów w okresach zaostrzenia


    W kolejnej fazie po 12 tygodniach dążymy do funkcjonowania z przed zabiegu , dalsza poprawa siły mięśniowej , wprowadzenie ćwiczeń skocznościowych (za zgodą lekarza i dla chętnych do powrotu do sportu), powrót do rekreacji ruchowej ( za zgodą lekarza).

    Po 4-6 miesiącach nadal można pracować nad mocą oraz aspektami siły mięśniowej jest to jednak do ustaelnia z pacjentem oraz fizjoterapeutą /trenerem.


    PLAN DZIAŁANIA W DOMU

    Kluczowy jak dla mnie element układanki. Jeśli nie masz możliwości pracować z fizjoterapeutą pracuj sam w domu.


    Najpierw próbujemy odzyskiwać zakres ruchu zgięcia stawu kolanowego np. ślizgając piętę po podłodze w celu zgięcia stawu kolanowego. Pracuj w komforcie kilka razy dziennie, możesz zacząć od 10-15 minut zawsze to lepsze niż 0 minut:) z czasem zacznij robić to częściej w ciągu dnia. Możesz chłodzić okolicę kolana nie bezpośrednio na skórę kilka razy w ciągu dnia jeśli jest taka potrzeba (obrzęk i ból) na 10-15 minut. Stosowanie elektroterapii może pomóc w modulacji bólu oraz aktywacji mięśnia czworogłowego uda. W następnych dniach tygodniach pomocne jest używanie rowerka stacjonarnego w celu zwiększania możliwości kolana. Wysokość siodełka powinna być ustalona indywidualnie.

    Kolejnym elementem tej ważnej układanki jest napinanie mięśnia czworogłowego uda. Wykonujemy to często kilkanaście razy w ciągu dnia napinając popularną bułę:) mięsień powyżej kolana z przodu. Wyporstuj kończynę i postaraj się napiąć ten mieśień na 10 sekund po kilka razy w kilku seriach. Im więcej tym lepiej to bardzo bezpieczne ćwiczenie aktywujące ten niezwykle ważny mięśień.






 
 
 

Comments


+48 570 598 517

Najlepsi-2024.png

©2023 by Fizjoterapia Trening. Stworzone przy pomocy Wix.com

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page